דמיון מודרך

דמיון מודרך – שימוש אפקטיבי בכוח המחשבה

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

הרבה אנשים חושבים שדמיון מודרך הוא לדמיין שאנחנו שוכבים בים, השמש מלטפת את פנינו והבעיות שלנו נפתרות... ואז אנחנו מתעוררים ורואים שהבעיות שלנו נותרו כפי שהן...

הרבה אנשים חושבים שהם לא יודעים לדמיין ולכן טיפול באמצעות דמיון מודרך לא יכול להועיל להם...

אז בואו נברר מהו הדמיון מודרך ואיך אנחנו יכולים להשתמש בו על מנת להגשים את היעדים שלנו בחיים.

הדמיון מודרך הוא כלי עתיק יומין, גם בראשית האנושות השתמשו בו ככלי מרפא, בימינו המשמעות שלו היא שימוש בכוח המחשבה על מנת להשיג מטרות. הבעיה עם המחשבות שלנו זה לא שיש לנו מחשבות, אלא איך אנחנו מדריכים את מחשבות הללו.. להרבה אנשים נדמה שאין להם יכולת לשלוט על המחשבות, בחלק מהמקרים זה נכון, המחשבות שלנו מופיעות לרוב באופן ספונטני, יחד עם זאת אימון באמצעות דמיון מודרך מאפשר לכל אחד ואחד מאיתנו להשתמש בכוח של המחשבה בצורה הרבה יותר אפקטיבית.

היכולת לדמיין היא יכולת אנושית וקיימת אצל כל אחד, איך אני יודעת? אני מזמינה אתכם לחשוב על קופסת הקפה שהשארתם במטבח, ובואו רגע תחשבו היכן היא ממוקמת? האם בארון עליון או תחתון, מה עומד לידה? והנה על מנת לענות על השאלות הללו מה עשיתם? יצאתם לטיול בדמיון במטבח שלכם...ז"א עשיתם דמיון מודרך...

הדמיון מודרך הוא שימוש במחשבות בדרך אחרת, ז"א שבדרך כלל אנחנו משתמשים במחשבה ככלי של רציונליזציה, דהיינו המחשבות ככלי להסברים, המחשבות משמשות אותנו על מנת להבין את ההיגיון של הדברים, אבל מה קורה לנו כשאנחנו נתקלים בסיטואציה שקשה לנו לראות את ההיגיון שלה? ניקח לדוגמא את תופעת החרדה, החרדה היא תהליך מחשבתי שהפחד ברוב המקרים אינו מוסבר, מכאן שכל ניסיון להשתמש במחשבה להסבר נועד לכישלון. אז איך הדמיון מודרך יכול לעזור לנו?

בדמיון מודרך אנחנו משתמשים בכוח של המחשבה כ"משרת" דהיינו במקום לחשוב מחשבות מרגיעות, שבדרך כלל לא מצליחות להרגיע (כמו: הכל בסדר הסופרמרקט הוא מקום בטוח, וגם נסיעה של תחנה אחת או יותר ברכבת אינה הזמנה לאסון) אנחנו מדמיינים סיטואציה שהרגשנו טוב ובטוח, אנחנו מאפשרים לעצמינו לדמיין את הסיטואציה כאילו היא קורית ממש עכשיו ואז עצם המחשבה על האירוע החיובי מעוררת רגשות מעודדים ולעיתים מחלצת אותנו מהרגשות הקשים המתלווים למחשבות.

הדמיון מודרך הוא כמו שריר, על מנת שנוכל להשתמש בו ככלי אפקטיבי, חשוב לתרגל אותו... זה כמו שנרצה לרוץ מרתון, תחילה עלינו להתאמן בריצה למרחקים קצרים, גם בדמיון מודרך תחילה עלינו לארגן בתוכנו בנק של אירועים שאותם אנחנו משחזרים באמצעות דמיון מודרך פעם אחר פעם ואז כאשר אנחנו חווים קושי אנחנו יכולים בדמיון לחזור לשם ולחוש הקלה..

המוח האנושי אינו מבחין בין מציאות לדמיון ולכן שימוש בדמיון מודרך מאפשר לנו לייצר מציאות פנימית של הצלחה ושגשוג, ומרגע שהצלחנו באמצעות הדמיון מודרך ליצור מציאות פנימית כזו, הגשמה שלה במציאות החיצונית הוא רק שאלה של זמן.